Posted on: 17 Ağustos 2019 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

1 Yeni Mezun 1 Yeni Sistem – Daha Yeni Başlıyoruz

” Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar : Ya bir insan yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir.” Lev Tolstoy

Evet başlıyoruz artık. Bu başlangıç Tolstoy ‘un da dediği gibi bir yolculuk olacak aslında. Muhteşemliğe mi ? Benim için evet, çünkü yıllardır yapmak istediğim mesleğe ve işe daha doğrusu bir sürece başladığımı düşünüyorum.

 Nasıl Bir İşte Çalışmalıydım ?

İşe başlayalı kısa bir süre oldu aslında gün gün neler yaptığımı yazma ihtiyacı duydum. Yaptıklarımı hem de sizlere anlatmak istiyorum. Açıkçası net bir tanımı olmayan düşünmeye, inovasyona ve bilginin işlenmesi gereken bir meslekten mezun oluyordum. O kadar çok ders, teorik bilgi öğrendik ki bunları gerçek hayata nasıl entegre edebileceğimizi görmek daha doğrusu öğrenmek gerçekten heyecanlandırıyordu beni. Yazılıma olan ilgim yüzünden aklımda pozisyonlar belirliydi aslında. Yeni algoritmalar veya sistemler tasarlayacağım bir pozisyon olabilir ya da ERP sistemleri üzerinde çalışabilirdim. Çünkü eğitim hayatımda gördüğüm teorik bilgilerin bir çoğunu algoritmalara dökmekten yazılım dilleri ile çözümlere ulaştırmaktan büyük bir zevk alıyordum.

Bütünlemeye kaldığım dersler vardı onları da verip tek ders sınavından sonra mezuniyet belgemi almıştım. Bir şekilde mezun oluyor insan zaten. Her neyse, mezun olduktan sonra çeşitli kariyer platformlarında bilgilerimi güncelleyerek iş arayışına başladım. Uzun, zahmetli, strestli ve sıkıcı bir zaman dilimiydi bu benim için. Çünkü birçok iş başvurusunda bulunuyorsunuz ve sonuçlarının ne olduğu veya ne olacağı hakkında herhangi bir fikriniz yok. Olumsuz olsa dahi size bir geri dönüş vermiyorlar.

 İşe Giriş Süreci

2 farklı mülakata girdim. İlki IT diğeri ise Arge departmanında bir pozisyondu. İlk mülakattan ses beklerken diğerinden haber geldi ve işe başladım. Bir aile şirketiydi neler yapmamı istediklerini mülakatta söylemişlerdi ama açıkçası işe başladığımda hepsini unutmuştum. Önceden yaptığım projeleri göstermiştim mülakatta ve onları beğenmişlerdi. Tabi ilk olarak yeni iş başlangıcı için gerekli evrakları teslim ettikten sonra ERP yazılımı geliştireceğimden bahsetmiş ve masamı hazırlamışlardı. Ve ilk 1-2 günün tanışma ve alışma süreci olduğundan da bahsettiler.

Az da olsa aklımda canlanmıştı neler yapacağım. Ancak çok fazla sorum vardı. Bunlardan en önemlisi baştan mı yazacağım, var olanı mı geliştireceğim ? Eğer en baştan başlarsam çok uzun bir süre alacaktı. Bu biraz sakıncalı bir durumdu. Her neyse bu konular hakkında tekrar bahsedeceğiz zaten.

ERP yazılımıyla uğraşan biri veya bir yazılımcı yoktu fabrika da. Anlayacağınız yeni bir departman açılıp içerisinde yalnız olacaktım. Gerçekten bunun hem iyi yanları hem de kötü yanları vardı. Bazı işlerde sizin üstleriniz olur ve onlar size işi öğreterek gelişmenize yardımcı olurdu. Bunu kötü tarafa koyabiliriz. İyi yanı ise yapacağınız her şey sizin elinizde geliştireceğiniz veya düzenleyeceğiniz bütün sistemlerinin kontrolü sizde.

Erp Süreçleri
ERP-Nelerden Oluşur

ERP departmanı için ayrı bir oda da ayrılmamıştı tabi. Bulunduğum oda üretim bölümünde Otomasyon mühendislerinin çalıştığı bir yerdi.  İşe girdiğim yer bir makine üreticisi olduğundan dolayı makinenin otomasyon işlerini onlar yapıyordu. Bazı odalara da çok güzel otomasyon sistemleri inşa etmişlerdi. Benim için çok pozitif yanları vardı, geliştireceğim yazılımda entegre edeceğim donanımlar arası bilgi alışverişinde yardımcı olabilirlerdi.

Her neyse ilk gün tanışma ve alışmayla geçti. Mesai saatlerinin bitmesine az bir zaman kalmıştı. Patronlardan bir tanesi geldi. Bu sefer neler istediğini yavaşça anlatmaya başladı.

“Daha önceden kullandığımız bir ERP yazılımı vardı. Ancak bunu daha çok muhasebe de kullanıyoruz. Ayrıca eksik yanları da var. İyileştirilmesi gerekiyor. Makinelerin kullanım süreleri tezgahlardaki terminallerde Excel dosyası halinde tutuluyor. O verilere ulaşarak bunların performans göstergelerinin yapılması gerekiyor. Üretilen ürünlerin takibinin de yapılması gerekiyor. İş emirleri dosyalar halinde ancak bunları tamamen sistem üzerine dönüştürmemiz ve günlük üretimlerin analizini net olarak yapabilmemiz gerekiyor. Daha sonrasında bunların bir mobil aplikasyonlarla takibi de yapılacak ama önce bunları halletmemiz lazım. Bir ekrana baktığımda o gün, o ay veya o yıl neler işlediğini görüntülememiz gerekiyor.”

Gerekli açıklamaları yaptıktan ve mesai bittikten sonra uzun uzun düşündüm. Senelerdir çeşitli programlar yapmıştım. Stok takipleri, malzeme takipleri, veri analizleri, form tasarımları vs. ama tamamen gerçeği yansıtmadığını yani canlı bir sistemi temsil etmediğini ve bu kadar basit olmayacağını biliyordum. Çünkü bir ERP yazılımı eğer bu kadar basit üretilseydi tonlarca paraya satılacağını sanmıyordum.

Tabi ki de bu işe bir çözüm bulmam gerekiyordu. Madem başlayacağız en temelden ilerleyerek gidelim dedim. Araştırmalar ilk olarak Google ‘dan başlar. ERP nedir, süreçleri nelerdir, bu süreçler nasıl yönetilir, arayüz tasarımları nasıldır, kullanıcıya nasıl bir dashboard gösterilmeli, veriler arası iletişim gibi birçok bilgiyi araştırdım ve kendi çapımda cevaplar bulmaya başlamıştım.

Bir şirketin ERP derslerine denk geldim sonrasında. Yaklaşık  1 – 1.5 saatlik videoları da izledikten sonra önceden yaptığım işlerin amatörce olduğunun tescilli bir şekilde damgalamıştım. En basitinden benim oluşturduğum bir tabloda maksimum 10 sütun varken bir ERP sisteminde 70’den fazla sütunlar vardı. Yani bir çok bilgi tutuluyordu. Bunun dışında ürün ağaçları denen olay kafamı iyice kurcalamıştı.Ürün Ağacı en genel tabiriyle ana ürün oluşana kadar, mamulden ana ürüne kadar olan parçalar, yarı mamüllerin gösterilme tarzı biçiminin var olduğu bir yapıydı. Benzer bir tasarımı önceden yapmıştım ancak en fazla 3 aşamaya kadar inebilmiştim. Ya 4 aşama olursa veya 10 ‘dan fazla aşama meydana gelirse bu sefer nasıl bir işleyiş yapacaktım ? Bu sorulara biraz ara verdim ve bir sonraki mesai saatimde düşünmeyi kafama koymuştum.

Bir sonraki günde farklı bir yazıyla görüşmek dileğiyle esen kalın…

Leave a Comment