Posted on: 20 Eylül 2019 Posted by: alidemirkaya Comments: 0

1 Yeni Mezun 1 Yeni Sistem -Buradan Bakılınca Güzel

Merhabalar, tekrardan sizlerleyim. Uzun bir süre oldu ancak vakit bulup yazmak epey bir zorlandı açıkçası. Dışarıdan bakılınca zaman uydurmaya çalışıyorsunuz ama hiç tahmin etmediğiniz olaylar hasıl oluyor. Her neyse biz işimize geri dönelim iyi haber şuanda çok iyi bir ilerleme kaydettim. Kötü haber henüz daha başındayım.

 Buradan Güzel Gözüküyor

Buradan bakılınca her şey gerçekten çok güzel gibi. Bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kodları yazarken aynı zamanda tasarım ve test aşamalarını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Kimseyi küçümsemek için söylemiyorum ama hiç bir bilgisayar bilgisi olmayan birinin bile anlayacağı bir yazılımı ortaya koymak zorundasınız.  Bunun için uğraşıyor yazılımın yapacağı işlemleri maksimum tutmaya çalışarak, kullanıcının sarfettiği emeği en aza indirmek istiyorum.

Ürün ağacındaki materyallerin operasyon kayıtların da da aynı işlemi yapmıştım. Şirkette mevcut olan operasyon kayıtlarından yani MS Excel ortamından gerekli bilgilerin kayıtlarını gerçekleştirebiliyor. Bu da bir  iyileştirme ve çözüm aslında binlerce verinin girişini olabildiğince kısa sürede sağlıyorsunuz.

Şu anda ki sistem de ise operasyon kayıtlarının genel bilgilerini 1 kereye mahsus kaydetmeniz yeterli olacaktır, yani sistemi o şekilde tasarladım. Üretim planlama da her seferinde tezgah bilgilerinin değiştirilmesi işlemler açısından zaman kaybına yol açabilir. Mevcut düzeni kullanarak ilerlemesi bizim faydamıza olacaktır.

Genel olarak işlemler bu şekilde ilerliyor. Siparişi alıyoruz, bu siparişin içerisine iş emirlerini atıyoruz. İş emirlerinin içerisine de ürün ağaçlarından eklemeler yapıyoruz. İsterseniz bütün ürün ağacını da ekleyebilirsiniz. İş emirlerine atama yaptıktan sonra hammadde ve standart malzemelerin tedariğine kalıyor işler. Ardından orada birkez daha sipariş süreci başlıyor. Hammaddeler teslim  alındıktan sonra üretim planlama oluşturulan iş emrine operasyonların atamasını yapıyor. Tezgah, operatör seçme gibi adımları da tamamladıktan sonra sıra tezgahlara geliyor.

Tezgahlar üretim süreçlerinde artık barkodlu sisteme geçiyor. Elindeki iş emirlerinin barkodlarını okutup veya ekranından seçerek parçanın teknik resmini ve yapacağı operasyonun detaylarına ulaşabiliyor.

Buradan bakılınca güzel gerçekten. Tüm sistem sizin elinizde kontrol edilmek zorunda. Neden böyle söylüyorum çünkü yazılımlar bilginin doğru aktarılmasını sağlamakla mükelleftir. Bu doğru bilgiyi aktaracak yazılımlar geliştiriyoruz. Herhangi bir bilgi eksiliği beraberinde birçok problemi meydana getirecektir.

Umarım keyifli bir okuma süreci geçmiştir sizin için. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

 

Leave a Comment